V okviru gostujočih zapisov na naši spletni strani, tokrat povzemamo besede ene izmed naših sogovornic, s katero smo govorili o temi z naslovom varčevanje pri nakupu hrane. Po podobnem principu je na naši strani že predstavljen tudi članek o zelenem čaju.
Kaj je potrebno upoštevati, ko želimo prihraniti pri nakupu osnovnih živil?
Kupite le tisto, kar imate na nakupovalnem seznamu! Se da pri nakupovanju hrane varčevati? Seveda se da! Za vas smo pripravili 13 nasvetov, kako zmanjšati mesečne izdatke za hrano, kljub temu pa še vedno jesti zdravo in dobro. Ni potrebe, da se zaobljubite enolični prehrani, le k nakupu morate pristopiti racionalno.
Naredite si nakupovalni seznam, kjer si zapišete, za koliko obrokov potrebujete sestavine (recimo za 3 kosila, 6 malic ipd.). Ko pridete v trgovino, bodite pozorni predvsem na izdelke, ki so v akciji in vam bodo prišli prav pri pripravi potrebnih obrokov.
Ne odstopajte od nakupovalnega seznama. Če ni na seznamu, živila ne kupite. Tako se boste izognili impulzivnim in nepremišljenim nakupom.
V trgovino vzemite kalkulator, da boste lahko sproti seštevali, koliko ste porabili. Tako boste že med nakupovanjem pozorni na znesek in boste iskali le najbolj ugodne rešitve.
Če je le mogoče, kupujte trgovinske znamke. Na tovrstnih proizvodih piše, kdo jih proizvaja, cena pa je velikokrat nižja predvsem zaradi nižjih stroškov oglaševanja, medtem, ko je kakovost enaka.
Načrtujte svojo prehrano ali prehrano svoje družine za teden dni vnaprej. Tako boste ob nakupu točno vedeli, kaj potrebujete. Pri tem pa bodite fleksibilni. Morda ste načrtovali obrok z rumeno papriko, a če vidite, da je rdeča v akciji, prilagodite recept in prihranili boste. Morda pri svoji kuhi uporabljate olje črne kumine, a, če je olivno olje cenejše, vzamite tega.
Pred odhodom v trgovino skrbno preverite zaloge v shrambi, da ne boste po nepotrebnem kupovali živil, ki jih imate doma in katera se približujejo roku uporabe.
Ne nasedajte vsem akcijskim ponudbam, na katere vas trgovci opozarjajo preko svojih letakov in oglasov, saj ni nujno, da je to resnično najboljša izbira. Prav tako ne uporabite dobljenih kuponov za popust za vsako ceno, saj je mogoče, da boste enako živilo drugega proizvajalca lahko kupiti ceneje.
Če je le mogoče, kupujte živila v večjih količinah. To velja tudi za začimbe, katere lahko doma naknadno presipate v manjše posodice, medtem ko velike posode petšrilja, paprike, drobnjaka,
hranite v shrambi.
Enako velja za ostala živila, ki imajo dolg rok trajanja, recimo riž, moka, sladkor itd.
Ne varčujte pri ribah in mesu, raje varčujte pri mlečnih izdelkih, kot so jogurt, maslo in smetana. Seveda pa bodite pri teh posebej pozorni na vsebnost maščèob in sladkorja (ko gre za jogurte).
Ne kupujte sladkarij, piškotov, krofov, slanih pigrizkov in podobnega.
Tako boste prihranili kar nekaj denarja za sveže sadje, zelenjavo, kosmiče in ostala zdrava živila.
Suh fiol je odličen in poceni vir beljakovin in prehranske vlaknine. Če ga namočite čez noč, ga boste naslednji dan hitro skuhali.
Ne zapravljajte denarja na predpakirano hrano, kot so recimo kosmiči s suhim sadjem, medom in čokolado. Enako okusno mešanico si lahko naredite tudi sami, pa če vsak dan bo lahko malce drugačna.
Mesnih ostankov od kosila ne mečite stran. V kolikor ste pripravljali sveže predhodno e ne-zamrznjeno meso, lahko ostanke spravite v posodico in zamrznete. Tako boste drugič lahko zelo hitro pripravili toplo večerjo.
Dodatni viri:
6 nasvetov za učinkovito varčevanje
5 nasvetov kako privarčevati pri nakupu hrane