Ginseng spada v družino bršljanovk, Araliaceae in je trajna stebljika, ki zraste približno 50 cm visoko. Temnozeleni listi so pernati, majhni beli cvetovi in rdeče jagode zrastejo šele tretje leto. Zavita korenina ima pogosto človeško obliko in jo pobirajo šele po sedmih letih rasti, ali pa še kasneje.
Za zdravilno uporabo je primerna posušena korenina, ki jo pred sušenjem z žveplovim dioksidom, tako nastane beli ginseng. Kadar pa korenino konzervirajo z vodno paro, dobimo rdeči ginseng. Sestavine obeh vrst, rdečega in belega ginsenga, se ne razlikujejo. Farmakološko učinkovita je kompleksna zmes triterpenskih saponinov in ginsenozidov.
Raziskave o učinkovitosti ginsenga
Pravilnik zdravilne rastline razvršča v naslednje kategorije:
- kategorija H – hrana
- kategorija Z – zdravilne rastline, ki so namenjene zdravilski uporabi
- kategorija ZR – zdravilne rastline, katerih zdravilska uporaba zahteva poseben nadzor
- kategorija ND – zdravilne rastline, katerih zdravilska uporaba zaradi škodljivosti ni dovoljena
Po Pravilniku o razvrstitvi zdravilnih rastlin je ginseng uvrščen v kategorijo H.
Kategorija H vsebuje zdravilne rastline, ki se lahko uporabljajo tudi kot živila, če se uporabljajo deli rastlin v določeni stopnji rasti. Za izdelke, ki vsebujejo visoko koncentrirane in visoko prečiščene izvlečke iz teh rastlin, je treba pridobiti mnenje organa, pristojnega za zdravila.
Zdravstvene koristi ginsenga
Priporočila agencije ESCOP za ginseng
ESCOP priporoča uporabo korenine ginsenga za krepitev pri občutku utrujenosti in šibkosti, upadu zmogljivosti in koncentracije in pri okrevanju po težjih boleznih.
Izstopajoča lastnost ginsenga je sposobnost krepitve naravne odpornosti, ne le proti boleznim, temveč tudi proti številnim telesnim in duševnim pritiskom. Pri tem se rahlo motene funkcijske motnje uravnovesijo, na zdrav organizem pa ne vplivajo.
Kaj je agencija ESCOP?
Europen Scientific Cooperative on Phytotherapy, Evropska znanstvena kooperstiva o fitoterapiji, je bila ustanovljena zaradi izdelave usklajenih meril za ocenjevanje rastlinskih zdravil v Evropi. Pod naslovom Razvrstitev in znanstveno potrjena uporabnost je v rastlinskih kartotekah navedena ocena vsake opisane zdravilne rastline.
Znanstvena raziskava o učinkovanju ginsenga pri gripi
Zdravi prostovoljci so poleg cepiva proti gripi 12 tednov prejemali ginseng v kapsulah, druga skupina prostovoljcev pa je poleg cepiva prejemala placebo.
Osebe ki so prejemale ginseng so za gripo ali prehladom obolevale opazno redkeje, imele so večje število protiteles in aktivnejše imunske celice, kot pa prostovoljci, ki so jemali placebo.
Kaj je placebo?
Pojem placebo očitno izhaja iz cerkvene latinščine in je šele po drugi svetovni vojni našel pot v evropsko medicinsko terminologijo. V angleškem govornem prostoru je že od leta 1787 obstajalo navidezno zdravilo, ki pa se takrat še ni imenovalo placebo.
Beseda placebo se je pojavila v psalmih prvega prevoda Svetega pisma v latinščino v povezavi z vstajenjem mrtvih: Placebo domino in regione vivorum! Všeč bom Gospodu v kraljestvu živih!
Še več o ginsengu: tukaj.
Viri:
Christof Janicke, Zelena lekarna, samozdravljenje z rastlinskimi zdravili in čaji
Jorg Grunwald, Obširen pregled zdravstvenih težav
Naše priporočilo: Baldrijan
Ključni besedni niz: ginseng raziskave uporabnost