Kaj je evkaliptus

Spodaj si lahko preberete vse o tem kaj je evkaliptus. Evkaliptus je drevo, ki ga zaradi njegovih edinstvenih listov nimajo rade le koale, ampak ga zaradi vsestransko uporabne vrednosti obožujejo tudi domačini: tako v medicini, kot v industriji.

 

V tem članku vam bom predstavila, kaj evkaliptus je, od kod izvira, zakaj ga uporabljamo in tudi, kako ga vzgajamo in gojimo.

 

  

 

Podrobno o tem, kaj je evkaliptus

 

Evkaliptus je največje drevo med listnatimi drevesi, kar pomeni, da doseže tudi do 80 m višine, in to v rekordnem času – evkaliptus namreč ni le velikan med drevesi, ampak svojo znamenito višino tudi izredno hitro doseže. Evkaliptus spada med zimzelena drevesa, zato je z listi bogat vse leto.

Poznamo več kot 400 vrst evkaliptusa.

 

Izvor evkaliptusa

 

Evkaliptus se prvič v zapisih pojavi daljnega leta 1788, ko je vrsto evkaliptusa, imenovano Eucalyptus obliqua, prvič v svoji knjigi opisal botanik Charles Louis L’Hritier de Brutelle, in sicer na podlagi listov, ki jih je pridno nabiral vrtnar in prav tako botanik David Nelson v daljni Tasmaniji.

Večina vrst evkaliptusa izvira iz Avstralije, kjer evkaliptus zaseda kar tri četrtine dreves v vseh gozdovih.

 

 

Za kaj vse evkaliptus uporabljamo

 

Evkaliptus je pravo pravcato super drevo – poleg njegovega lubja, ki ga domačini uporabljajo za gradnjo hiš, imajo izredno zdravilne lastnosti tudi njegovi zeleni, mesnati listi.

Obenem se evkaliptus uporablja tudi v lesni industriji za izdelavo papirja.

Iz tega drevesa letno pridelajo ogromne količine evkaliptusovega olja, zelo priljubljen pa je tudi evkaliptusov čaj, ki deluje antiseptično in antibakterijsko.

Z evkaliptusom lahko tako pozdravimo večino dihalnih obolenj, med njimi tudi vnetje sinusov ali bronhitis.

 

Način vzgajanja in gojenja evkaliptusa

 

Če se odločite, da boste imeli evkaliptus doma, bodite pozorni predvsem na to, da ima dovolj sončne svetlobe. Predvsem pa ga morate redno in kar izdatno zalivati – evkaliptusova drevesa namreč popijejo ogromne količine vode. Ta vsestranska drevesa so tako »žejna«, da jih v Avstraliji uporabljajo celo za izsuševanje močvirij.

Obenem vam lahko evkaliptusove veje služijo tudi pozimi kot drva za kurjenje. Brez skrbi ga lahko obrežete in tako poskrbite za to, da vam pozimi ne bo mrzlo.

Evkaliptus ima poleg zdravilnih listov in tega, da je izredno odporen na vremenske razmere in celo ognjene zublje – evkaliptus je namreč drevo, ki ga ne uničijo niti siloviti požari -, precej aromatične plodove oziroma cvetlice; zato je še posebej vabljiv za čebele.

Oglejte si: Lončnica evkaliptus

 

Če se odločite, da boste evkaliptus gojili doma kot lončnico, vam bo odlično služil. Ne le kot prelepa rastlina, ki bo vdihnila mediteransko počutje v vaš dom, ampak vam bo nedvomno očistil zrak in poskrbel za prijetno ozračje v vašem stanovanju.