Vpliv interneta na televizijo v Sloveniji in globalno

Vpliv interneta na televizijo v Sloveniji in globalno

Odkar je internet postal del vsakega doma, se je zelo spremenila tudi televizija. Vpliv interneta na televizijo je velik tudi v Sloveniji. Internet, ki je postal najmočnejši medij, je ob navadah uporabnikov, po pričakovanjih spremenil tudi televizijo. Televizija dejansko izkorišča najboljše lastnosti svojega sodobnega interaktivnega “bratranca” in postaja še močnejša in boljša, kot je to bila kadar koli prej.

Vpliv interneta na televizijo
Vpliv interneta na televizijo v zadnjem desetletju je gromozanski.
Vpliv interneta na televizijo

V Sloveniji in okoliških državah se ponujajo skoraj vse vrste digitalne in analogne televizije. Po večini držav je tudi internet na voljo preko sistemov kabelske televizije ali pa preko telefonske infrastrukture. Preko nekaterih od teh omrežij je na voljo tudi IP televizija. Ponudniki, ki ponujajo sprejem kanalov preko kabelskih sistemov, so zaenkrat še vedno najštevilčnejši. Predvsem zaradi dobre pokritosti in infrastrukture. Standardni signal kabelske televizije se oddaja v standardni PAL (576i) ločljivosti, za ogled programov standardnih paketov pa ni potreben dodaten sprejemnik. Če želimo dodatne in plačljive kanale, pa moramo namestiti sprejemnik za dekodiranje, ki “odklene” zaklenjene kanale, ki so na voljo v sistemu kabelske TV. To so kanali, ki uporabnikom, ki nimajo naročnine za posebne pakete, niso na voljo.

Večina od nas, ki že uporablja LCD ali plazma TV visoke ločljivosti, pozna primer popačene, raztegnjene ali pa obrezane slike in ne zelo ostre slike. Ostra slika se na zaslonu pojavi samo takrat, ko je vaš HD televizor povezan z računalnikom, Sony PlayStation ali Xbox 360 konzolo in Blu-ray predvajalnikom. Od ne-kakovostne slike v standardni resoluciji, ki jo predvaja klasična kabelska televizija, ki je “raztegnjena”, lahko dobite glavobol. Slika je poln “šuma”, barve pa so poltonske. Nič ni vreden nesramno drag nov HD televizor, ko pa je slika, ki jo gledamo, raztegnjena in nedoločena. Po kakovosti bi jo lahko primerjali z YouTube ponudbo. Rešitev je, da sklenemo naročnino s katerim izmed ponudnikov, ki zagotavljajo kanale v HD. Višjo kakovost zagotavljajo tudi ponudniki IP televizije.

Kaj sploh je IPTV

Po definiciji, IPTV predstavlja multimedijsko storitev, ki vključuje prenos podatkov, televizije, zvoka, besedila, videa in grafike preko IP omrežja. IP omrežje zagotavlja dovolj visoko raven kakovosti, zanesljivosti in varnosti prenosa podatkov. Storitve, ki so na voljo z IPTV, so na primer Live TV, Interactive TV, Hospitality TV in Video on Demand. V primeru IPTV, naročnik uporabi telefonsko linijo in preko le te neposredno dostopa do storitev obstoječega ponudnika internetnih storitev. Prednosti platforme IPTV so kombinacije s hitrim internetnim dostopom, zmožnostjo integracije storitev, kot sta na primer tudi VoIP, VOD. Najpomembnejša prednost IPTV sistema, pa je njegova interaktivnost. Programe oz. vsebine lahko predvajamo v času, ko nam to najbolj ustreza. Lahko pa si naročimo (in plačamo) tudi filme. Seveda pa je omogočeno tudi pretakanje visoko kakovostnih zvočnih signalov.